Avslutad | Moderna – Lördag 17 mars 2018
COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Emsy", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 42 cm, vikt 26,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,11 ct, TW/P1, enligt gravyrer, stl 18 mm, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1979, vikt 8,5 g.
STELT COLLIER, silver, rutilkvarts, mått 11 x 11,2 cm, Gussi, Malmö 1965, vikt 48,8 g.
COLLIER, 18K vitguld/roséguld, briljanter 0,93 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 42 cm, vikt 19,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 149 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca W-TCa(H-I)/SI, längd 40 cm, vikt 10,2 g, ett fåtal diamanter med nagg, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 3,18 ctv, ca W-TCa/VS-SI, huggies, vikt 12,7 g.
RING, 18K roséguld, briljanter 2,23 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 10, g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld/vitguld, 2 granater 0,66 ctv, 14 briljanter 0,24 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, stift, vikt 11,6 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 5-radigt, svart glas, sötvattenspärlor, dobbar, ej lås, längd 48 cm, ej märkt.
LAPPONIA, collier, 18K guld, Orchid Psychedelic, Björn Weckström, Finland 1976, längd 40,5 cm, vikt 33,6 g, originalask.
STIGBERT, stelt collier, silver, ateljé Waldemar, Skara 1973, stl 12,0 x 11,0 cm, vikt 53,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct TW-W(G-H)/SI 1, längd 64 cm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 13 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
SIGURD PERSSON, stelt collier, sterlingsilver, delvis förgylld, Stockholm 1985, diameter 12,2 cm, vikt 32 g, gravyr, (d).