Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2018
COLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor, smaragder ca 6,68 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-TCa/VS-P, längd 80 cm, vikt 20,9 en diamant saknas.
RING, 18K vitguld, 26 ovalslipade rubiner ca 5,4 ct, ytsprickor, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g.
RING, platina, 6 carréslipade rubiner ca 0,70 ct, 6 carréslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca W-Cr/VS-P, längd 16 cm, vikt 5,8 g, en diamant skadad.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TCr(I)/SI, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-Cr(G-I)/VS-SI, stl 19 mm, vikt 3,6 g, 2 åttkanter med nagg på rondist och 2 med nagg på krona.
LJUSSTAKAR, silver, höjd 13 cm, Birmingham, fyllda, vikt 285,4 g, mindre bucklor och skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCa/VS-SI, bruna serien, vikt 1,0 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, silver, kvinnor kan mässan, Kesrtin Öhlin Leijonklou, längd 42 cm, vikt 8,6 g, originaletui.
CLAES GIERTTA, häng/kedja, sterlingsilver, Stockholm 1974, längd 63 cm, vikt 31,2 g.