Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2018
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g.
ENGELBERT, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor, ca 5,50 mm, lås i 18K guld med cabochonslipade ametist, Stockholm 1964, längd 39 cm, slitage, behöver träs om.
STIGBERT, brosch, silver, cabochonslipad blå kalcedon, Engelbert, Stockholm 1953, stl 4,0 x 4,0 cm.
BESTICKSERVIS, 15 delar, silver, genombruten dekor, 6 förrättsgafflar, 4 dessertskedar, 5 kaffeskedar, Svedboms Vetlanda 1970-tal, vikt 332,3 g.
BÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, barockstil, 1900-talets andra hälft, vikt 142,3 g.
Silver Kaffeservis
SOCKERSKÅL, silver, på fyra fötter, reliefdekor, J L Hultman Stockholm 1951, höjd 5,5 cm, vikt 232,4 g.
RING, 14K vitguld/guld, cabochonslipad smaragd ca 1,10 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
MANSCHETTKNAPPAR, SLIPSHÅLLARE, 14K vitguld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/P, vikt 9,5 g.
SKÅL, sterlingsilver, på fyra fötter, hänklar, blomdekor, London 1888, höjd 7 cm, vikt 126,4 g.
SUPKOPPAR, 6 st, silver, arbetad ytra, E löfman, Markströs Uppsala 1979, höjd 5,5 cm, vikt288,8 g, etui.
PUNCSHBÄGARE, 6st, silver, invändigt förgyllda, handtag, Fritz Olsson, Luleå 1965, vikt 183,0 g, etui.
STIGBERT, manschettknappar, ett par, sterlingsilver, Engelbert, Stockholm 1949, vikt 14,7 g.
Silver Vas
VAS, silver, svagt konande, GAB Stockholm 1956, höjd 18 cm, vikt 407,3 g, gravyr i botten.