Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2018
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, ca 5,8 - 8,75 mm, något barocka, lås i metall med paste, längd 50 cm.
ARMBAND, förgyllt silver, orangea glasstenar, emalj, säkerhetskedja, längd 17,5 cm, vikt 37 g, emaljskador.
COLLIER, förgyllt silver, cabochonslipade smaragder, pärlor, emalj, längd 39 cm, vikt 66,6 g, bortsliten emalj.
RING, 18K vitguld, smaragd, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/VS, Juvel-Guld I Göteborg 1966, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, 2 brilj ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS 4 diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca W(H)/SI, 15 briljanter ca 0,15 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, hjärtan, 22 åttkantsl diamanter ca 0,11 ctv, längd 2 cm, vikt 1,0 g.
HÄNGE, 18K guld, 28 rosa safirer ca 0,36 ctv, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI, vikt 2,1 g.
HÄNGE, hjärta, 18K guld, 10 rubiner ca 0,35 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld och silver, 7 rosenslipade diamanter stl 16,75 mm, vikt 3,6 g flera diamanter skadade.