101 - 120 av 295
1...567...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2018

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TCa(K-L)/SI2- P1, certifikat från Gemmological Certification Services 77112-77, stift, vikt 1,4 g, diamanter med mindre nagg och naturaler.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 14K guld, 12 briljanter ca 0,50 ct, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/P, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 3 900 kr

ALLIANSRING, 14K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Cr(J)/P, inneslutningar som når ytan, sprickor, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16 mm, vikt 8,0 g.

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ctv, ca W(H)/SI, 12 briljanter ca 0,16 ctv, blå safirer stl 18 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 3 700 kr

PÄRLRAD, odlade gula South Sea pärlor 8,8 - 12,8 mm, längd 44 cm, lås i gulmetall, etui.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE, 14K guld, 3 droppslipade diamanter 1,25 ct totalt enl gravyr, ca TCr/P2, vikt 1,3 g.

Utrop: 6 300 kr

RING, 18K vitguld, Asscherslipad diamant ca 2,60 ct, ca TCr(I)/SI1, 32 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 120 000 kr

RING, 18K guld, trefärgat, 7 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,3 g.

3 300 kr

Utrop: 3 400 kr

COLLIER, 18K guld, ovala odlade sötvattenspärlor, ca 12 x 9 mm, längd 45 cm, vikt 15,9 g.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld, svart emalj, äldre kuddslipad diamant 1,40 ct, Fancy Yellowish Brown/Si2, HRD certifikat 170003029400, otydliga svenska stämplar 1924, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, sockertopsslipad obehandlad blå-lila safir 14,90 ct, report AIGS GF17092517, 134 briljant- och 2 droppslipade diamanter 1,66 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 12,2 g.

Utrop: 69 000 kr

HÄNGE/KORS, 18K rodierat guld, 3,7 x 2,6 cm, 41 briljantslipade diamanter ca 1,19 ct totalt (enl gravyr), ca TCr-Cr/SI-P1, vikt 4,4 g.

Utrop: 7 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,26 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS 2, Hellsrtöm & Åhrling, Stockholm 1975, stl 18 mm, vikt 3,9 g, mindre nagg på kuletten.

41 000 kr

Utrop: 40 000 kr

RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TW-W/VS-SI, Hellström & Åhrling, Stockholm 1969, stl 18 mm, vikt 9,9 g.

Utrop: 13 800 kr

RING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Erik Thomassons Guld-& Juvelfirma, Stockholm 1941, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, olika slipningar på diamanterna, litet nagg i bordet på ena sidostenen.

Utrop: 6 600 kr

COLLIER, 18K guld/platina, naturlig saltvattenpärla ca 10x6,9x5,9 mm, GCS-certifikat 5777-9315, gammalslipad diamant ca 1,95 ct, ca TCa/P1, 3 rosenstenar, kedja 44 cm, höjd 5 cm, vikt 7,0 g.

Utrop: 66 000 kr

RING, 18K guld, 52 prinsesslipade diamanter, 20 briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 20,25 mm, vikt 11,5 g.

Utrop: 41 000 kr