Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2018
RING, 18K guld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca Cr/VS, 23 briljanter ca 0,08 ctv (1 trasig), ca Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 168 briljanter infattade med kuletten utåt, (ett antal stenar med nagg), ca 2,65 ctv, ca W(H)/SI, längd 46 cm, vikt 11,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Southseapärlor ca 14 mm, 80 briljantslipade diamanter ca 2,34 ctv, ca TW-W/VS, vikt 12,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,82 ct, TW(F)/SI1, HRD ID Report 170003029405 och 0,65 ct R(E)/VS1, HRD ID Report 170002961968, 42 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18 cm, vikt 21,9 g.
ARMRING, 18K roséguld, 14 briljanter ca 0,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 6x5 cm, vikt 6,8 g.
ARMRING, 18K guld/vitguld, 58 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, 6x5 cm, vikt 5,5 g.
HÄNGE, 18K guld, snidad opal, briljantslipad diamant 0,02 ct, S. Egger design, Stockholm 1980, vikt 7,8 g.
CARL NYSTRÖM, såsskål med fat, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, Stockholm 1847m höjd 12 cm, diameter 18 cm, vikt 510,8 g.
LARS LÖFGREN, bägare, silver, Huddiksvall 1800-talets första hälft, höjd 14 cm, vikt 84,9 g, mindre bucklor, mindre lagning på brättet.
BROSCH, 18K vitguld, ametist ca 18,00 ct, gammal-, åttkant- samt rosenslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W(H) /SI-P, 6,5x2,5 cm, vikt 22,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 barocka sötvattenspärlor ca 25x11 mm, 40 briljanter ca 0,32 ctv, ca W-LBr/SI-P, höjd 4 cm, vikt 16,4 g, krokar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 3,48 ct, briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,0 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 5,20 ct, 24 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
HEDVIG WESTERMARK, armring, 18K guld, Smide & Form, Stockholm 1987, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 39,3 g. (d)
PÄRLRING, 18K, guld, vikt 5,1 g 2 briljanter ca 0,16 ctv brun och vit pärla, stl. 17,5 mm
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 4,57 ctv, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stift, vikt 6,6 g, en diamant med nagg.