Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2018
HÄNGE/KEDJA, 18K med droppslipad safir ca 1,00ct, briljantslipade diamanter ca 0,10ctv, ca W/VS, odlad pärla, kedja 46 cm, vikt 8,5g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamnat 0,76 ct, ca W/P1, stl 16 mm, vikt 4,2g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rosenslipade granater, odlad pärla ca 6,8 mm, stl 2,0 cm, vikt 11,1 g, clips.
RING, 14K guld, rosenslipade granater, odlad pärla ca 6,8 mm, stl 16,25 mm, vikt 7,0 g.
BROCH, 8K guld, rosenslipade granater, odlad pärla, ca 6,6 mm, stl 2,5 cm, vikt 8,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 1,27 ct enl gravyr, ca Tcr(I)/P2, natural på rondisten, stl 18,00 mm, vikt 4,4 g, Ge-Kå-Smycken, Stockholm 1965.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,91 ct, ca TCr(I)/VS2, 44 äldre slipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm+, vikt 4,1 g.
MUNSKÄNK, 2 st, silver, Marc Parrod, Frankrike Dijon, 1900-talets första hälft, diameter 6,5-7 cm, vikt 106,8 g.
COASTER, silver, niello, spår av förgyllning, genombruten dekor, hänklar, Ryssland Moskva, 1900 talets mitt, höjd 9 cm, vikt 232,3 g.
HUGO STRÖMDAHL, shaker, sterlingsilver, lock med bladknopp, sil, Stockholm 1949, höjf 19 cm, vikt 443,8 g.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgyllda, Caneman & Wallen, Stockholm 1946, höjd 8,5-10 cm, vikt 307,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct ca W/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,84 ct, ca W(H)/SI1, vikt 3,5 g, flera nagg på rondist.
ALLIANSRING, platina, 6 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, safir, äldre briljant- och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 6,9 g.
SYSKONRING, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW(G)/P, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad ljusblå topas ca 21,7 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VVS, Anders Fors guldateljé, Stockholm, stl 18,5 mm, vikt 19,6 g, nagg på rondist.