Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari 2018
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, kedja, 3-radig, oxiderat silver/18K guld, dobbar, längd 45 cm, vikt 28 g, ej märkt.
HÄNGE/KEDJA, 18K, vitguld, Ole Lynggaard, "Optimist", 7 briljanter ca 0,14 ct, box.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 6,4 g, stift med clips.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ankarlänk, kors, 21 prinsesslipade diamanter ca 3,09 ctv, ca TW(F-G)/VVS, korsets längd 4,5 cm, kedjans längd 45 cm, vikt 10,0 g, några diamanter med små nagg på rondist, en diamant med nagg i ena hörnet.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, vikt 1,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,60 ct, River(D)/SI1, IGI certifikat 214641666, 20 baguetteslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
BVLGARI, örhängen, 18K vitguld, onyx, Bvlgari Bvlgari, italienska stämplar, vikt 6,6 g, stift, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
LILJEDAHL, 18K vitguld, ljus ametist ca 18,15 ct, stl 19,5 mm, vikt 20,2 g, signerad, (d).
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv. ca TW(F)/VVS, stift, vikt 1,7 g.
CARTIER, ring, Trinity, trefärgat guld, ref A7324R, stl 16,25 mm (51), vikt 7,8 g, originaletui.
STRÖMDAHL, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca W(H)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld, sockertoppsslipad ametist, Stockholm 1964, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW(G)/VVS2, ena med certifikat HRD 170003065928, vikt 1,5 g, stift, små naturaler.