Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari 2018
CARTIER, ring, Love, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW/VVS, stl 19 mm (60), vikt 9,1 g.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW/VVS, stl 19,5 mm (61), vikt 10,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, vikt 1,1 g, stift.
RING, 18K vitguld. briljantslipad diamant 1,07 ct, TW(G)/P1, HRD certifikat 170003095691, 16 briljantslipade diamanter ca ca 0,38 ctv,ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, hänge bokstaven "H", 9 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW(G)/VS, längd 40 cm, vikt 2,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Kvist, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 13,0 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Kvist, 18K guld, 37 briljanstlipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, signerat, höjd 11 cm, vikt 14,3 g.
GEORG JENSEN, armring, nr A78, sterlingsilver, delvis förgylld, 5,5x4,5 cm, vikt 38,6 g, visst slitage på förgyllning.
LAPPONIA, örhängen, sterlingsilver, ebenholts, design Zoltan Popovits, höjd 2 cm, vikt 4,7 g, stift.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TCr(I)/VS, 70 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
MAUBOUSSIN, ring, vitguld, ametist, 6 briljanter ca 0,06 ctv Paris, stl 16,25 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca W(H)/VS, 12 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(F)/SI2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI, stl 15 mm, vikt 2,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.