Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 februari 2018
OMEGA, Seamaster 600, Cal 611, Serie nr. 22376673, Ref nr. ST 136.0011, Boett nr. 136.011, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat/löst), datum, skadad urtavla, defekt, OBS: sekundvisare saknas, ca 1965.
CERTINA, Club 2000, Cal 719, Boett nr. 719.1240.22, damur, 25 mm, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1980, metallänk ej original.
CERTINA, damur, 23,5 mm, Boett nr. 182.2196.25, doublé, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, ca 1990, metallänk ej original.
TISSOT, Visodate, Seastar., Cal 782-1, Serie nr. 9821366, Boett nr. 41/42556-3, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1967, metallänk ej original.
OMEGA, Genève, Cal 244, Serie nr. 17289072, Ref nr. CK 2974, Boett nr. 2974 1 (C.B), damur, 21 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1959.
CERTINA, T+C, Town and Country, Cal 25-661, Boett nr. 5306.225, herrur, 37 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1970.
J.W.BENSON, London, herrur, 29 mm, Cal venus 180, Boett nr. 4977/12100, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, fasta bandstift, ca 1940.
OMEGA, fickur, 53 mm, Serie nr. 4337873, Boett nr. 4945376, stål, ankargång, skadad urtavla, defekt, saknar krona/ställaxel, motiv, bucklor, ca 1912.
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 1953/10, silver (0,800), niello (skadat), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1920.
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5996183, Boett nr. 6805527, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, grvayr, bucklor, ca 1924, fickurskedja i gulmetall.
LONGINES, fickur, 51 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 2643009, Boett nr. 2643009, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, OBS: saknar visare, ca 1911.
OMEGA, damur, 21,5 mm, Cal 252, Serie nr. 14743228, Ref nr. KO 2655, Boett nr. 2655-2 SC / 2668, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1955.
SICURA, herrur, 31,5 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1960.
LONGINES, damur, 22 x 25 mm, Cal L817.4, Serie nr. 54202336, Boett nr. 19125162 / 4334 / 817, förgyllt silver/doublé (20 micon), manuell, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, integrerad länk, längd 164-168 mm, ca 1980.
Klockor Alpina
ALPINA, herrur, 32 mm, Boett nr. 317300, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1960, metallänk ej original.
Klockor Eterna
ETERNA, damur, 24 mm, Cal 675, Serie nr. 3705231, Boett nr. 3491392, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
LONGINES, fickur, 50 mm, Cal 37.93, Serie nr. 5343062, Boett nr. 5343062, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, OBS: saknar visare, ca 1935.
KEORA SUPER, herrur, 31 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1960, metallänk ej original.