Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2017
ARMRING, 21K guld/stål, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, dekor i form av lejonhuvuden, 6,5x5 cm, vikt 42,2 g,
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca TW(F-G)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, gulbrun turmalin ca 0,74 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter c 0,20 ctv, ca TW-W/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS- SI, vikt 1,6 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,77 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 9,8 g.
DIAMANTER, 10 st, briljantslipade, 1,00 ctv, TW(F-G)/VVS, IGI certifikat 2278104, plomberad.
RING, 14K guld/silver, blå emalj, rosenslipade diamanter, stl 17,75 mm+ vikt 9 g, en diamant är skadad.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 11,5 mm, 56 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, vikt 10,2 g.
ENSTENSRING, 18K. vitguld, 1,44 ctv J-K /VS2 mediumslipad, nagg, stl. 16 3/4, ask Fahlström,1978
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,01 ct TW(F)/VS 1, GIA report 15212837, 5 briljantslipade diamanter 0,20 ctv ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g,
STELT COLLIER, 18K guld, med ögla som går att vika ut för påhäng, mått 12,0 x 10,5 cm, vikt 49,1 g.
ENSTENSRING, 23K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr(J)/SI, (några mycket små nagg på rondisten), stl 19 mm, vikt 4,0 g.
NILS HANSEN, silver, 12 skedar, 12 knivar, 10 gafflar, total vikt 1405,7 g, fördelade på 4 etuin.
ARMBAND, 18K vitguld, smaragdslipad blå safir, 2 odlade pärlor ca 5,60 mm, 20 briljant- och 14 äldre briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, mått 6,0 x 5,4 cm, vikt 25,1 g, 2 mediumslipade är skadade, nagg, slitna klor.