Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2017
15 TURMALINRADER, fasetterade turmaliner i olika färger, längd ca 40 cm, ej lås, knytes el fästes med lås, vikt 294 g (ca 1300 ct totalt).
Ädelstenar Övrigt
3 MORGANITER, 16,61 ct totalt, droppslipade, doserade i storlek, ljusrosa färg, (rosa beryller), inneslutningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 22 svarta briljanter 0,37 ct 20 briljanter 0,33 ctv, G(TW)/VS-SI, huggies
RING, 18K vitguld med blå safir 0,64 ctv, 16 briljanter 0,16 ctv, G(TW)/VS-SI, storlek 16,5 mm,
HÄNGE, 18K guld med 4 peridoter 7,43 ctv, tourmalin 0,51 ct, citrin 0,47 ct, pasiolit 0,72 ct, 2 prehniter 6,88 ctv, lime kvartz 1,56 ctv, 11 biljanter 0,12 ctv,ca G(TW)/VS-SI, vikt 11,9 g, 3,5 cm
Ädelstenar Korall
2 RÖDA KORALLER, droppformade, borrade, formade att passa för tillverkning av örhängen vikt 5,2 g totalt.
COLLIER, 147 rader turkoser och lapis lazuli, längd justerbar från ca 40 cm, knytes, ej lås, vikt 109,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld med briljant 0,30 ct, E(River)/VS2, GIA report 17282931, storlek 16,75 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, Stockholm 1989 vikt 4,0 g.
ENGELBERT, brosch, 18K vitguld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, skära, längd 2,3 cm, Stockholm 1964, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,25 mm, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 2,1 cm, vikt 3,4 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, cabochonslipad malakit, korridormatta, bredd 15 mm, längd 17,5 mm, vikt 47,7 g, dubbla säkerhetsåttor.
ENSTENSÖRHÄNGEN,18K vitguld, 2 briljanter, 1,02 respektive 0,99 ct TW(F-G)/SI2, certifikat från Cisgem 56158 och 56159, vikt 2,0 g, stift.
RING, 18K guld, rodierat, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 11,5 g, ett diamant med nagg, porositet i skenen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovala rosa sötvattenspärlor, 20 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/P, stift, höjd 3,8 cm, vikt 7,2 g
ARMBAND, 18K vitguld, 120 briljanter ca 2,00 ctv ca TCr-LBr/SI, en skadad sten, öppningsbar, vikt 32,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17 mm, vikt 3,4 g.