Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2017
RING + JACKETRING 18K guld/vitguld, 7 briljanter ca 0,28 ctv, 18 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, nagg på 1 dia, stl 16,75 mm, vikt 21,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,7 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, onyx, pietra dura, G.A. Cedergren Stockholm 1852, 3,9 x 3,2 cm, vikt 15,8 g, slitage.
RING, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, ledat, 5 runda fasetterade smaragder 1,22 ctv, 28 åttkantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, längd 17,4 cm, vikt 15,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, matterad yta, ledat, 5 ovalslipade blå safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 18,2 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 17,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, Sören Flummer, Norrtälje 1981, clips, höjd 2,5 cm, vikt 24,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr-TC/ SI, stl 20 mm, vikt 5,1 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, vikt 6,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr/VS stl19,5 mm, vikt 5,9 g, 1 diamant med skadad kulett.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TCa/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,8 g, en diamant på sidan med mindre skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa-Ca(L-M)/SI1-SI2, stl 16 mm, vikt 3,6 g, nagg vid rondisten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd med ytsprickor enligt gravyr 0,88 ct, 10 briljanter enligt gravyr 0,95 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
SPÄNNE, 18K guld/silver, antikt, ametist, pärlor, längd 5,8 cm, vikt 8,4 g, nagg på ametist.