Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2017
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 14K guld/silver, rund platta, kejserliga ryska dubbelörnen med 2 gammalslipad diamanter ca 0,18 ctv, rosenslipade diamanter, guillocherad blå emalj, stämplar kyrilliska bokstäver IP, oidentifierad mästare hos firma Morozov, Kejserlig Hovleverantör, S:t Petersburg 1908-17, diameter ca 15 mm, vikt ca 14 g, proveniens Vera Sager, Sagerska huset Stockholm.
COLLIER, platina med guldinlägg, gammalslipad briljant ca 0,34 ctv Cr /P1, brilj. ca 0,07 ct, W/VS vikt 11,3 g, längd 38 cm
RING, 18K guld, rosa safir (Burma) ca 0,70 ct, 30 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS, stl 18,75 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLCOLLIER, 2- radigt, odlade pärlor ca 7,5-8,0 mm, lås 14K guld, rubiner, 1 briljantslipad diamant ca 0,07 ctv, längd ca 41 cm.
ARMBAND, 18K guld, 5 ovalslipade ametister, längd ca 17,5 cm, GD&Co, Malmö 1959, vikt 18,3 g, säkerhetskedja.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K, vitguld, vikt 7,7 g smaragd 1,57 ctv. 24 briljanter 1,97 ctv TW/VS, 17,0 mm
ÖRHÄNGEN, ett par, 14K guld/silver, 2 blå safirer ca 2 ctv, rosenstenar, vikt 5,5 g, stift, några diamanter med nagg, svaga fattningar.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, pärlemor, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, vikt 5,4 g.
BÄGARE, silver, med lock, dekor med girlanger, Sverige 1815, otydlig mästarstämpel, höjd 18 cm, vikt 303,5 g
RING, 18K guld, 30 citriner 6,78 ctv enl gravyr, 13 briljanter ca 0,18 ctv enl gravyr, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 15,5 g, originaletui.
RING, 18K rodinerat guld, droppslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr(I)/VS2, 18 baguett- och trapetslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, arabiska stämplar, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, den droppslipade diamanten har en kulettfasett.