Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2017
RING, 14K guld, stjärnsafir ca 9,2x9,2x7,1 mm, extra insatt förminskningsskena, stl 16,25 mm, vikt 9,9 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K, guld, 3,7 g 10 briljanter ca 0,30 ct c W/SI, blå safir ca 0,25 ctv, stl 16,0 mm
ARMBAND, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 18,5 cm, bredd 2 cm, vikt 73,8 g, en diamant har en hålighet i kronan.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, barocka odlade sötvattenspärlor, ca 10,0 x 5,0 mm, lås i 18K vitguld/guld med ovalslipad ametist ca 17,0 ct, små repor, 16 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, längd 38,0 cm.
RING, 18K guld/silver, 25 rosenslipade diamanter, några skadade, några med nagg, stl 16,5 mm, vikt 10,0 g
RING, 14K guld/silver, 17 rosenslipade diamanter, 2 skadade, 2 med nagg, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 4,5 - 8,25 mm, doserat, lås i 18K guld/vitguld, längd 52 cm, vikt 22 g.
ARMBAND, 18K guld, opal, 10 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, smaragder, antikt, vikt 34,7 g, trasigt, tennlödningar.
BROSCH, 18K guld, turkoser, svart och vit emalj, antik, diameter 3 cm, vikt 5,8 g, emaljskador, tennlödningar.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 5,58 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 17,25+ mm, vikt 7,8 g.