201 - 220 av 465
1...101112...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2017

Klubbad för

SÅSSKÅL, silver, på fat, invändig förgylld Emil Möller Malmö 1929, höjd 13 cm, vikt 444,3 g.

Utrop: 3 000 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 18K guld/vitguld, pärlemor och odlade pärlor, Hugo Strömdahls, Stockholm 1950, 96 mm i diameter, vikt 4,6 g, originaletui.

Utrop: 2 000 kr

Smycken Nål

KRAVATTNÅL, 14K guld, blå emalj, rosenslipad diamant, vikt 2,4 g.

900 kr

Utrop: 700 kr

Smycken Lås

LÅS, silver/14K guld, antik- och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, antikt, längd 2,5 cm, vikt 5,3 g.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, oval odlad pärla 10 mm, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, matterad, 177 briljanter ca 1,80 ctv, ca River-TW/VVS, 2 små nagg, 2 skadade, stl 16,75 mm, vikt 17,4 g.

Utrop: 34 000 kr

RING, 18K, guld, 4,2 g briljant ca 0,15 ctv, ca W/VS, stl. 17,0 mm

Utrop: 2 100 kr

ENSTENSRING, 18 K, vitguld, 3,1 g briljant 0,35 ctv ca W/SI, stl. 17,0 mm

Utrop: 15 000 kr

CG HALLBERG, bestickservis, 75 delar, Svensk Spets, silver, 21 matgafflar, 11 matskedar, 12 dessertgafflar, 11 dessertskedar, 11 teskedar, 11 mat/köttknivar med senare stålblad, Stockholm 1913, totalvikt 3758,6 g, schatull från K.Andersson, monogramgravyr, bruksslitage, några skaft böjda, spets på några gafflar böjda.

Utrop: 11 500 kr

ENSTENSRING, 18K. vitguld, briljant 0,20 ctv. ca W/VS stl. 16,0 mm 2,5 g

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

COLLIER, 18K guld, 16,8 g Cordell, längd 45 cm

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, korall, 4 akvamariner ca 2,40 ctv, 22 åttkanslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W-Cr/VS, vikt 7,2 g, krokar.

Utrop: 7 900 kr

VAN CLEEF & ARPELS, ring, 18K guld/rodinerat guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, refnr B5001D127, stl 14,5 mm, vikt 6,8 g, mindre porositet i guldet.

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, platina, 3 rosenstenar, 2 odlade droppformade sötvattenpärlor varav en färgad grå, 10 odlade vita och grå färgade pärlor ca 3,2 mm, längd 41,5 cm, vikt 5,1 g, 2 rosenslipade diamanter skadade.

Utrop: 8 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 rubiner ca 1,20 ctv, 27 carréslipade rubiner, 48 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, 1900-talets första hälft, vikt 8,3 g, stift/clips, 3 carréslipade rubiner skadade.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,91 ct, ca TCa(L)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 23 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,31 ctv enli gravyr, ca W/VS, stl 16,25 mm, Malmö, vikt 3,4 g.

Utrop: 2 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, blå safirer ca 1,40 ctv, stl 16 mm, vikt 2,8 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, Byström Guldsmedja, Stockholm år 2001, vikt 3 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct ca W/VS, något sliten safir, stl 14,75 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 3 600 kr