441 - 460 av 587
1...222324...30 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,0-7,0 mm, doserat, lås i silver med markasiter, längd 49 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

COLLIER, hematitkulor ca 8,2 mm, lås i 18K guld, vita stenar, längd 37 cm.

Utrop: 700 kr

Silver Vas

VAS, silver, hamrad yta, Danmark 1818, höjd 18 cm, vikt 213,9 g, buckla.

Utrop: 1 000 kr

GEORG JENSEN, bordssked, Cypress, sterlingsilver, formgivare Tias Eckhoff 1954, Danmark efter 1945, svensk importstämpel, vikt 43,7 g.

Utrop: 325 kr

SKÅL, K Anderson, silver, Stockholm 1913, höjd 13,5 cm, diameter 20,5 cm, bucklor, vikt 391,8 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Övrigt

PERIDOT, ovalslipad 2,79 ct

250 kr

Utrop: 300 kr

RING, 14K guld, blå safir ca 0,10 ct, 5 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g, mindre nagg på en av diamanterna.

Utrop: 2 400 kr

RING, 14K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, 1 kvadratslipad safir samt rubin, stl 19,25+ mm, vikt 9,,9 g, rubin med mindre slitage på fasetterade kanter.

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE, 18K guld, akvamarin ca 14,00 ct, hängets längd 3,6 cm, vikt 5,2 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW(G) /VS, 4 blå safirer, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K guld, peridot ca 3,50 ct, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.

1 500 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 14K guld, rubin ca 0,80 ct, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.

850 kr

Utrop: 950 kr

HÄNGE, 18K vitguld, rubin ca 0,30 ct, 2 diamanter ca 0,01 ctv, längd 1,8 cm, vikt 1,1 g.

850 kr

Utrop: 850 kr

RING, 18K guld, spessaritn granat ca 6,40 ct, stl 15,25 mm, vikt 3,3 g.

850 kr

Utrop: 950 kr

RING, 18K guld, tsavorit ca 0,30 ct, stl 15,5 mm, vikt 1,7 g.

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K guld och vitt guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 1 900 kr

RING, 18K rodinerat guld, 25 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, behov av rodinering.

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Kvarts

LEMON QUARTZ, snidad krokodil, 5,6 x 1,8 x 1,0 cm, 53,58 ct.

425 kr

Utrop: 450 kr

COLLIER, onyxkulor, fasetterade, doserad, längd 44 cm, kan varieras, vikt 39,2 g.

Utrop: 650 kr

Ädelstenar Kvarts

BREVPRESS, pyramid i bergkristall, vikt 42,5 g.

Utrop: 1 600 kr