Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, granater, Edge of Sweden, längd 42 cm, vikt 10,9 g
SMYCKESET, sterlingsilver, hänge/kedja, örhängen, onyx, Edge of Sweden, längd 42 cm, vikt 8,5 g
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCa(L)/VS, naturaler, vikt 0,7 g.
RING, 18K guld, ametist, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/SI-P, nagg, stl 15,75 mm, vikt 4,9 g, ametisten sitter aningen löst i sin fattning.
BÄGARE, 6 st. silver, troligen Frankrike, Paris omkring 1790, höjd 4 cm, vikt 131,2 g, monogram, bucklor.
SAMESKEDAR, 12 st, silver, delvis förgyllda, Ceson, Göteborg 1984, längd 11,0 cm, vikt 184,6 g, etui.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, 40 briljantslipade och baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, hänge höjd 2 cm, kedja Venezia längd ca 42 cm, vikt 5,8 g, delar länk något skev.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 1,9 g.
RING, platina, odlad pärla, ca 6,0 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5+ mm, vikt 7,2 g, pärlan skadad, missfärgat lim på pärlan.
ARMRING, 14K guld, öppningsbar, 3 rosenslipade diamanter, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 16,7 g, skadad säkerhetskedja, små bucklor.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, 2 med nagg, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, graverad.