Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017
Klubbad för
COLLIER, äkta färgstenar ca 445 ctv, 10 rader, justerbar längd, total vikt med snören 95,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, vit emalj, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ct, 6 rosenstenar vikt 8,6 g, emaljskador.
Ädelstenar Granater
5 GRANATER, 34,34 ct totalt, ovalslipade, ca 6,87 ct/st, enl uppgift från Mozambique.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor, lås silver emalj, längd ca 50 cm.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, rökkvarts, granater, 1 grå större oäkta pärla, längd 40 cm, hänget längd ca 8 cm, (små skador på granaterna).