461 - 480 av 587
1...232425...30 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017

Klubbad för

COLLIER, onyx, fasetterade kulor, ca 8,5 mm längd 50 cm justerbar vikt 50, g

Utrop: 700 kr

COLLIER, äkta färgstenar ca 445 ctv, 10 rader, justerbar längd, total vikt med snören 95,5 g.

Utrop: 6 100 kr

Ädelstenar Kvarts

2 AMETISTER, 22,25 ct totalt, snidade, lövmotif.

Utrop: 750 kr

Ädelstenar Kvarts

5 AMETISTER, 69,46 ct totalt, ovala snidade, 1 större och 4 något mindre.

Utrop: 2 700 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, vit emalj, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ct, 6 rosenstenar vikt 8,6 g, emaljskador.

Utrop: 2 700 kr

MOCCASKEDAR, 12 st, silver, modell prinsess, längd 105 mm, vikt 120,4 g

750 kr

Utrop: 850 kr

Ädelstenar Kvarts

3 CITRINER, ovala, fantasislipade, 22,68 ct totalt, 1 större och 2 mindre.

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Kvarts

LEMON QUARTZ, 8 st snidade och borrade stenar, 146,56 ct totalt.

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Granater

11 GRANATER, 62,66 ct totalt, ovalslipade, enligt uppgift från Mozambique.

Utrop: 2 900 kr

Ädelstenar Kvarts

RÖKKVARTS, 3 rökkvarts, fantasislipade, 23,6 ctv.

225 kr

Utrop: 275 kr

Ädelstenar Kvarts

3 RÖKKVARTS, 19,50 ct totalt, 1 större och 2 mindre pentagonslipade stenar.

Utrop: 300 kr

Ädelstenar Topas

4 BLÅ TOPASER, 46,72 ct totalt, snidade, lövmotif.

Utrop: 1 600 kr

Ädelstenar Kvarts

BLÅ KALCEDON, oval snidad, 24,9 x 18 x 8,3 mm, vikt 28,5 ct.

Utrop: 650 kr

Ädelstenar Granater

5 GRANATER, 34,34 ct totalt, ovalslipade, ca 6,87 ct/st, enl uppgift från Mozambique.

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Kvarts

SNIDAD KVARTS, Uggla 3,5 x 2,6 cm, vikt 13,4 g.

Utrop: 550 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, clips, längd ca 3 cm, vikt 3,5 g.

Utrop: 200 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor, lås silver emalj, längd ca 50 cm.

350 kr

Utrop: 400 kr

COLLIER, silver, odlade sötvattenspärlor, längd 41 cm, hängets längd 4,5 cm.

Utrop: 300 kr

COLLIER, förgyllt sterlingsilver, rökkvarts, granater, 1 grå större oäkta pärla, längd 40 cm, hänget längd ca 8 cm, (små skador på granaterna).

Utrop: 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 9-10,50 mm, något offround, längd 45 cm, lås förgyllt silver.

Utrop: 1 600 kr