Avslutad | Klockor – Lördag 28 oktober 2017
TISSOT, Seastar Seven, Cal 2451, Serie nr. 18184181, Boett nr. R41/42547-43, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1974.
Klockor Ventura
VENTURA, Watch, designad av Flemming Bo Hansen, Serie nr. 0161, Boett nr. SS9-0161, herrur, 21 x 34 mm, stål, digital, quartz, safirglas, integrerad originallänk, längd 180 mm, ca 1994.
TAG HEUER, Super Professional (1000 Meters / 3330 Feet -T Swiss Made T), Ref nr. 840.006, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, gummiband (ej original), ca 1995.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Serie nr. 56155931, PIC nr. 7910.11.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 196.7500, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, urverk ej signerat, gravyr, läderband, ca 1998.
BREITLING, SuperOcean (200M/660FT), Heritage 46, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2796740, Serie nr. 2796740, Ref nr. A1332024/B908, Boett nr. 2615 B3, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Ocean Classiclänk, viklås, Ref nr. 2214/152A, cert, februari 2016, box, ytterkartong.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. Z718469, Boett nr. 5560, herrur, 36 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. K169923, Ref nr. 5381-ST-00658, Boett nr. 5381, herrur, 28 x 33 (43) mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2005, box, ytterkartong.
Klockor Citizen
CITIZEN, WR 100, Serie nr. 470121, Boett nr. 0510-C50383 TA, kronograf, herrur, 37 mm, titan, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1994.
TISSOT, T-Race, Moto GP, "Tachymetre", Serie nr. QKM-HA-10428, Ref nr. T027.417.37.201.00, Boett nr. T027417A, kronograf, herrur, 44 mm, stål/plast, quartz, safirglas, datum, kolfiberurtavla, skadad urtavla, integrerat gummiband, viklås, Ref nr. T640.28 AA, ca 2009, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 114/9002).
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Worldtimer UTC, "Racing", Cal SS G2 (ETA 7001), Serie nr. 3252, Ref nr. WT 6202, herrur, 40 mm, stål/titan, analog/manuell, digital/quartz, safirglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2008, box, ytterkartong.
Klockor Cyma
CYMA, Navystar, Cymaflex, Cal R 444, Ref nr. 2 3349, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1959, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T SwissT), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. 8552572, Cal 2135, Verk nr. 175456, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570 F-A-I/68 B, totalvikt 75,9 gram, ca 1984.
MORMORSUR, "Mathey, Genéve", 39 mm, Boett nr. 19894 / 42292, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, buckla, ca 1880, nycklar.
BREITLING, Wings Lady, Cal 67, Serie nr. 3902, Ref nr. D67050, damur, 31,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i stål, servad maj 2017, cert, maj 2000, box, ytterkartong.
TISSOT, T-Race, "Tachymetre", s.k. "Nicky Hayden", Serie nr. 10JA.0063824, Ref nr. T048.417.27.051.01, Boett nr. T048417A, kronograf, herrur, 45 mm, stål/PVD, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerat gummiband, viklås, Ref nr. T640.1AA, ca 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 575/4999).
FICKUR, 45,5 mm, Boett nr. 62640, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890.
SEIKO, Diver´s 200m, Cal 4R36A, Serie nr. 390789, Ref nr. SRP500K1, Boett nr. 4R36-02Z0, herrur, 43 mm, doublé, automatisk, hardlexglas, dag, datum, gummiband, originalspänne i doublé, cert, januari 2016, box.
JULES MATHEY, " Locle", fickur, 46 mm, savonett, Boett nr. 58610/610, 14K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, defekt, mönster, bucklor, ca 1900, nyckel.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Flatline, Cal 2250, Serie nr. 2288310, Boett nr. 3306, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, servad augusti 2017, ca 1980, box, ytterkartong.