Avslutad | Klockor – Lördag 28 oktober 2017
NESTOR, fickur, 59,5 mm, savonett, Boett nr. 168524, 14K guld, ankargång, kvartsrepeter, kronograf, skadad urtavla, glas saknas, defekt, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1910.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66, Serie nr. 842260, Boett nr. 5210.136, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original, box.
MONICO, herrur, 33 mm, Boett nr. 542006, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1960.
OMEGA, herrur, 26 x 26 mm, Cal 671, Serie nr. 21805828, Ref nr. MD 161.0014, Boett nr. 161.014, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1964, metallänk ej original.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 34 mm, Cal 2542, Boett nr. 1025 / 126214029, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1970.
HY.MOSER, herrur, 34 mm, Cal Peseux 320, Boett nr. 1742 2, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad boett (böjda horn), ca 1955, metallänk ej original.
ERNEST BORREL, damur, 24 mm, Cal 2416, Boett nr. 159080 E / 937984, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960.
OMEGA, Ladymatic, Cal 661, Serie nr. 19748689, Ref nr. BA 551.0006, Boett nr. 551.006, damur, 18 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1963.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 231606, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mönster, bucklor, ca 1880.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 852387, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1920.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 33,5 mm, Cal P478/C, Serie nr. 855370, Boett nr. 596017, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, ca 1952.
OMEGA, frackur, 41,5 mm, savonett, Cal 1330, Serie nr. 41182478, Boett nr. BA 191.1764, 18K guld, quartz, ca 1978, läderpåse.
BERNARD VORTMANN, unisex, 30,5 mm, Boett nr. 143-09-2663, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, briljant på boett (1 st. TW/VS, ca 0,03 ctv), integrerat läderband (skadat), viklås, ca 1990.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Fidélio, Boett nr. 4704, herrur, 27,5 x 28 (32,5) mm, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, datum, urtavla med strass, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, cert, februari 1988, box (ej komplett).
Klockor Ebel
EBEL, damur, 27 mm, s.k. "Spider dial", Boett nr. 981908, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1990, etui, ytterkartong (skadad).
Klockor Hamilton
HAMILTON, Boulton, Cal 980, Serie nr. G 410225, Boett nr. S090104, herrur, 23 x 27 (37) mm, doublé (14K goldfilled), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, formverk, boett signerad Hamilton W Co, Lancaster PA, läderband, ca 1942.
SEIKO, Prospex, (Diver´s 200m), s.k. "Mohawk", Cal 4R36A, Serie nr. 470732, Ref nr. SRP585K1, Boett nr. 4R36-03P0, herrur, 47 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, läderband, ca 2014, box, ytterkartong.
Klockor Citizen
CITIZEN, Promaster Divers (200M), Cal 8203A, Serie nr. 351020312, Boett nr. 8203-S034124, herrur, 42 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, gummiband, originalspänne, ca 2003.
Klockor Citizen
CITIZEN, Promaster Divers (200M), Cal 8203A, Serie nr. 371020251, Boett nr. 8203-S034124, herrur, 42 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, gummiband, originalspänne, ca 2003.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona, Chronometer, Ref nr. 116523, Serie nr. F232001, Cal 4130, Verk nr. C 0131040, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), skadad urtavla, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78493-AD7, servad januari 2017, ca 2003, box, ytterkartong.