Avslutad | Klockor – Lördag 28 oktober 2017
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 60433635, Serie nr. 60433635, PIC nr. 2532.80.00, Ref nr. ST 368.1623, Boett nr. 168.1623/368.1623, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert, mars 2000.
CARTIER, Santos Ronde, Cal ETA 2671, Boett nr. 090776967, damur, 24 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor), skadad urtavla, urverk ej signerat, defekt, OBS. tavelpelare av, ca 1985.
CARTIER, Santos Ronde, Cal ETA 2671, Boett nr. 296510063, herrur, 29 x 29 (38) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, renoverad urtavla (se extra bild), skadad urtavla, originallänk, OBS: längd 167 mm, viklås, Ref nr. CCEH, ca 1990.
BREITLING; Transocean Chronograph, Chronometre, Cal B 01, Verk nr. 3036514, Serie nr. 3036514, Ref nr. AB0151, Boett nr. 5110 B3, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, Ocean Classiclänk, viklås, Ref nr. 5210/151A, cert (ej komplett), juli 2011, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 849/2000).
BREITLING, Blackbird, "Serie Speciale", "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 37381, Ref nr. A13050.1, kronograf, herrur, 39,8 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, serviceurverk, Pilotlänk, viklås, Ref nr. M1998, ca 1998.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1382, Serie nr. 46276982, Ref nr. BA 798.0003, Boett nr. 598.0003/798.0003, damur, 26 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 798.0003, totalvikt 74,0 gram, ca 1984, box.
Klockor Eterna
ETERNA, Vaughan, Big Date, Cal 3030, Serie nr. 270.196, Ref nr. 11.7630.69.10.1185, herrur, 42 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, stort datum, glasbaksida, läderband, viklås (stål/doublé), ca 2014, box, ytterkartong.
Klockor Porsche Design
PORSCHE DESIGN, P´6000, Dashboard, "Tachymeter", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 195.440, Boett nr. 6612.17/2, kronograf, herrur, 42 mm, svart PVD titan, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, juni 2010, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, ProDiver Date (1000m/3281ft), "Col Moschin Limited Edition", Cal 667 (ETA 2897), Serie nr. 3010541, Ref nr. 01.667.7645.72.84-Set, herrur, 49 mm, titan/stål (Gray plated), automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, heliumventil, gummiband, viklås (titan), Ref nr. 07 34 20 72EB/E04, cert, oktober 2012, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 541/2000).
TAG HEUER, Carrera, Calibre 16 (100 METERS), "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. EET3472, Ref nr. CV2A10.BA0796, Boett nr. CV2A10, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, läderband, viklås, originallänk, viklås, Ref nr. FAA044-Y-L6/3139 Y, cert, april 2016, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 521230, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1910, läderpåse, etui (F.W.Tornberg, Urfabrikör, Stockholm).
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Lady Royal Oak "Alinghi - Limited Edition", Cal 2712, Verk nr. 591765, Ref nr. 67610ST.OO.D062CR.01, Boett nr. F20614, midsize, 33 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerat läderband, viklås, cert, mars 2006, box, ytterkartong.
BREITLING, TransOcean, Chronometre, Cal 53, Verk nr. 191409, Serie nr. 191409, Ref nr. A53340, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, Professionallänk I, viklås, Ref nr. S0501/878A, cert, juni 2002, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Happy Diamonds, Serie nr. 626421, Boett nr. 205596 / 4097, damur, 24 x 33,5 mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, "Happy Diamonds" (7 st brilj ca 0,39 ctv), briljanturtavla (39 st ca 0,25 ctv), briljantkrans x 2 samt diamanter på boetten (102 st. briljanter, ca 0,68 ctv + 2 st. baguetter, ca 0,25 ctv) , originallänk, längd 155-160 mm, totalvikt 58,6 gram, cert, maj 2012, box.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Heritage, Black Bay (200m:660ft), Cal ETA 2824, Serie nr. I550085, Ref nr. 79220B, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, läderband, viklås, NATO-band, cert, oktober 2016, box, ytterkartong.
HEUER, Carrera, Calibre 18, "Telemeter", Cal 18, Serie nr. WWH9296, Ref nr. CAR 221A.FC6353, Boett nr. CAR221A, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. FC5049/H-G1, cert, april 2017, box, ytterkartong.
BREITLING, Colt Chronograph (200M / 660FT), "Tachymetre", Cal 73, Verk nr. 1642489, Serie nr. 1642489, Ref nr. A7338811/G790, Boett nr. 2715 B5, kronograf, herrur, 44 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, Professionallänk III, viklås, Refr nr. 5214B2/173A, cert, oktober 2015, box, ytterkartong.
Klockor Movado
MOVADO, M/125, "125 Years of Design Innovation", 38 mm, Serie nr. 8492260, Boett nr 84.G1.1884.Z, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 2006.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer (Swiss-T<25), Ref nr. 16570, Serie nr. N259875, Cal 3185, Verk nr. 6194299, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 91350-R4/501 B, cert, juli 1992, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, Ref nr. 16613 T, Serie nr. D517411, Cal 3135, Verk nr. 3 1047563, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93253-OP2, cert (ej komplett), ca 2006, box, ytterkartong.