Avslutad | Klockor – Lördag 28 oktober 2017
CERTINA, DS Action Chrono (200m/660ft), "Tachymeter", Serie nr. 13BC1352911, Ref nr. C013.417.11.057.00, Boett nr. C013417 A, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. 61303 QTR-BC, cert, december 2014, box.
Klockor Movado
MOVADO, damur, 26 mm, Ref nr. 87-66-0832, Boett nr. 8046053, doublé, quartz (går ej), mineralglas, läderband, ca 1993, box (skadad).
LONGINES, damur, 22,5 x 23 (28) mm, Cal L 700.2, Boett nr. 19033043, doublé, quartz, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1980.
Klockor Rado
RADO, Diastar, Serie nr. 36630686, Boett nr. 204.0268.3, damur, 19 x 26 mm, bicolour, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 03075, ca 1995.
Klockor Calvin Klein
cK, Dress, Boett nr. K4213/01, damur, 17 x 28 mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), skadad urtavla, briljanter på boetten (20 st, ca 0,12-0,14 ctv), integrerad originallänk, ca 2001.
Klockor Glycine
GLYCINE, Geneve, herrur, 28 x 28,5 mm, Boett nr. 45633, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1940.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Riviera, Cal BM 8295, Serie nr. 2347084, Boett nr. 5231, damur, 24,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
ROBERGÉ, Deep Ocean (1000 METRES), Chronometre, Cal ETA 2892A2 (V8B5A), Ref nr. 12112500, Serie nr. 000005, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, textilband, ca 2005.
LONGINES, damur, 15 mm, Cal 13.15 V, Serie nr. 11104417, Ref nr. 6751, Boett nr. 6751 11 / 187, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1959.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, damur, 17,2 x 17,2 mm, Serie nr. 6709326, Boett nr. 85610067, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1965.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 484, Serie nr. 23618996, Ref nr. BA 511.199, Boett nr. 511199, 18K guld, manuell, safirglas, urtavla med diamanter (2 st.), skadad urtavla, defekt, formverk, ca 1966.
TISSOT, Generosi-T, Serie nr. TKM-JA-25814 M, Ref nr. T007.309.11.113.00, Boett nr. T007309 A, damur, 25 x 28 (34) mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, integerad originallänk, viklås, Ref nr. T007309 A, ca 2012.
LONGINES, Oposition, Serie nr. 30402439, Ref nr. L3.628.4.52.2, Boett nr. L3.628.4, kronograf, herrur, 34 x 34 (42) mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerat gummiband, viklås, Ref nr. 7150418001000, ca 2003.
CARTIER, Santos, Cal 157, Boett nr. 1567 / 165948 LX, damur, 24 x 24 (35) mm, stål/guld, quartz, safirglas (skadat), skadad urtavla, originallänk, OBS: längd 145 mm, viklås, Ref nr. BTLE, ca 1995.
CARTIER, Santos VLC, Cal 81, Boett nr. 8191325139, damur, 27 mm, stål/guld, quartz, safirglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0188, ca 1988.
CARTIER, Panthère, Cal 057, Boett nr. 112000 R / 018683, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), skadad urtavla, originallänk (2-radig), viklås, ca 1990.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 175, Boett nr. 624047CE / 2465, midsize, 30,4 x 25,05 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. CCJH, ca 2000.
CARTIER, Santos, s.k. "Spider Dial", Cal 77, Boett nr. 2961100272, herrur, 29 x 28 (41) mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 03/95, ca 1990.
CARTIER, Santos VLC, Cal 81, Boett nr. 8191213895, herrur, 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), skadad urtavla, integrerad originallänk (skadad), viklås, Ref nr. 0184, ca 1984.