Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2017
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ct, TW/VVS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, 2 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, Ateliér Ajour, Stockholm 1978, signerad Detter, vikt 4,3 g (repor på skenans insida).
ENSTENSÖRHÄNGEN i 14K guld med 2 briljanter ca 1,01 ct totalt, Yellowish Brown/SI2-P1, stift, vikt 1,5 g.
PÄRLRING, platina, 8,3 mm odlad pärla, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17 mm, Stockholm 1944, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(K)/VS, 2 små nagg på gördeln, Lawepe Guldsmedsatelje, Stockholm 1968, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad smaragd, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, omarbetad på Gaudy, Stockholm 1995, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g. Smaragden har slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K rodierat vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca TCr/VS, hög krona, tjock rondist, stl 16,5 mm, GFAB 1983, vikt 2,4 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, Sverige 1986, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, rodierat, briljantslipad diamant 0,69 ct, ca W(H)/VS 1, stl 19 mm , vikt 3 g.
RING, 14K vitguld, rubin ca 1,17 ct, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanter ca 5,65 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 9,6 g, säkerhetsåttor.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 odlade pärlor ca 8,5 mm, ca 84 briljanter ca 1,40 ctv ca TW-W/VS-SI, vikt 6,3 g, krok, ostämplade.
ARMBAND, 18K guld, 5 cabochonslipade blåa safirer ca 5,00 ctv, längd 18,5 cm, vikt 23,3 g.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, 16 safirer och 20 diamanter ca 0,30 ctv, stift/clips, stiften går att fälla ner, höjd 5 cm, vikt 10,9 g, nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.Mittstenen ca 0,30 ct.
RING, 18K vitguld, 7 briljant- och 5 åttkantslipade diamanter 1,55 ctv, ca TWVS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, 12 briljant- och 2 mediumslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-P, en diamant är skadad och en snurrar i fattning, Guldsmed Bertil Lundberg, Stockholm 1958, stl 16,75 mm, vikt 10,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca Cr-TCa(J-K)/P1, 48 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.