Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2017
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd 2,80 ct, lös i fattning, hålighet, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 3-rader 6 mm odlade saltvatten pärlor, lås 18K, vitguld längd 18,5 cm
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,38 ctv, ca W/ VS-SI, stift, vikt 1,0 g snurrebussar saknas.
RING, 18K guld/vitguld, 9 briljanter ca 0,25 ctv ca TW/VS, stl 16,75+ mm, gravyr, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,31 ct, TW/F)/VS2, GIA dossier 6255885582, 10 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW/VS-SI, 1 liten diamant har en skada på rondisten, 1 dia nagg, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, droppformat hänge med rökkvarts, längd 44 cm, vikt 20,4 g.
ÖRHÄNGEN, huggies, 18K guld, 1 åttkant- och 47 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, vikt 6,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct ca W(H)/VS2, stl 15,75 mm, vikt 16,9 g.
KEDJA, 18K guld, dubbel rävsvans, 1880, längd 45 cm, vikt 5,1 g, Carl Olof Holm, Vadstena.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant enligt gravyr 0,15 ct ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv ca TW-W(G-H)/VS-SI, vikt 9,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv (ca 1,10 ct, 1,04 ct, 2x 0,60 ct, 2x 0,50 ct, 2x 0,03 ct), ca CR-LB/VS-P, stl 17,75 mm, Kaplans Safir, Stockholm år 1991, vikt 7,9 g.
BROSCH, 18K guld/silver, 2 syntetiska rubiner, rosenstenar, mått 4,5 x 2,5 cm, ryska stämplar, vikt 4,9 g, etui, en sten paste.
NILS LEONARD DAHLSTRÖM(1857-1897), ÖRHÄNGEN, 18K guld, antika, höjd 2,2 cm, Örebro, vikt 1,8 g, bucklor, ett örhänge stänger ej.
GIERTTA, ÖRHÄNGEN, 18K guld, karneol, löv, höjd 1,8 cm, Stockholm år 1995, vikt 4,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit ca 5,20 ct, 52 briljanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g.