Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2017
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor 9,1 mm, 18 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stift, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld/silver, rosenslipad diamant ca 0,15 ct, inneslutningar, naturliga hack, Guldringen Gustav Adolf Hamnstedt, Stockholm 1938, stl 19 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,48 ct, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17,5 mm, Hovjuvelerare E. Möller, Malmö, ca 30-tal, vikt 3,1 g.
WILHELM BINDER, ett par ljusstakar, silver, Nyrokostil, Tyskland Schwäbish Gmünd, omkring 1900, höjd 27 cm, fylld botten, mindre bucklor, något sneda, en fyllning lös.
PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, 37 st, ca 10 - 12,4 mm, kullås i 18K vitguld, matterat, diameter 13,8 mm, längd 46 cm.
SYSKONRING, 23K guld, 2 briljanter ca 0,79 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 4,0 g, gravyr, Stockholm 1932, omgjord överdel.
COLLIER, 18K guld, gula och blå safirer 5,17 ctv, guld briljantslipade diamanter 0,12 ctv, längd 56 cm, vikt 12,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea och Tahitipärlor 11,5- 12,5 mm, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, krokar, höjd 9 cm, vikt 19,5 g
RING, 18K guld, rodierat, 9 rubiner, 13 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rubiner ca 2,56 ctv, hjärta, längd 40 cm, vikt 4,2 g.