Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2017
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, lila emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
ÖRHÄNGEN, ägg, förgyllt silver, röd emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, krokar, Charm 11 mm, vikt 6 gram.
RING, 18K vitguld, hjärta, 3 briljanter ca 0,06 ctv ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,50 ctv ca W/VS, vikt 3,1 g, stift
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W/VS, vikt 1,2 g, stift
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr ca 0,26 ct ca TW(G)/P1, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g, tjock rondist.
ENSTENSÖRHÄNGE, 14K vitguld, briljant ca 0,25 ct ca TW/VS, vikt 0,8 g, stift.
PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade sötvattenspärlor, barocka klämma i gulmetall, längd ca 74 cm.
ENSTENSÖRHÄNGE, 1 st, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, Brun färgton, ca P1, stift, vikt 0,4 g, nagg i rondisten.
TANDBORSTE, silver, Otto Wilhelm Kjellberg, Västerås 1843, längd 13,5 cm, vikt 15,2 g.
TANDBORSTAR, 2 st, silver, blomdekor, C M Lindfors Gävle 1882 samt importstämplar omkring 1900, längd 15 och 6 cm, etui.