Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2017
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, 2 rader, längd 77 cm, lås i silver, vikt 74,9 g, knutet.
Pierre dArgent, ring, sterlingsilver, ovalslipad peridot ca 2,70 ct, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g.
DAVID ANDERSEN, brosch, förgyllt sterlingsilver, patina, gul emalj, längd 6,5 cm, vikt 8,2 g
RING, 14K guld/silver, antik- gammel- och rosenslipade diamanter, saknar 3 rosenslipade diamanter, flera nagg, mittstenen lös i fattning, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct enligt gravyr, ca W/VS, Sven Uno Nyström Stockholm 1971, stl 19 mm, vikt 3,1 g.
ARMBAND och ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, lapis lazuli, malakit, längd 17,8 cm respektive 2,5 cm, stift, vikt 32,9 respektive 5,1 g.
COLLIER, lapis lazuli, odlade sötvattenspärlor, längd 47 cm, lås och detaljer i gulmetall.
ARMBAND, sterlingsilver, rektangulära färgstenar, pärlemor, längd 18 cm, vikt 14,8 cm.