Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2017
BRUDKRONA, förgylldt silver, dekor med hjärtan, imitations pärlor, Alton Falköping 1958, höjd 8 cm, vikt 45,4 g, tre pärlor saknas, skadade pärlor.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, hänkel, Empire, Elias Petter Modin Sundsvall 1813, höjd11,5 cm, vikt 126,1 g, bucklor.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipad diamanter 0,46 ctv enlig gravyr, ca W-TCr/P, stl 17,75 mm, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1926, vikt 2,6 g, 2 diamanter är skadade, inneslutningar når ytan, slitna klor.
RING, 18K guld, ovat fasetterad akvamarin ca 1,50 ct, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/P, graverad dekor, nagg i rondist, stl 16,75+ mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/SI, stl 16,75 mm, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1920, vikt 1,8 g.
RING, 18K rodierat guld, 3 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS-SI, en diamant med gul ton stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, ca 5-6 diamanter med mindre skador, i övrigt mindre nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, triljant ca 0,27 ct & 32 briljanter ca 0,28 ctv ca W/VS, vikt 2,7 g
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, grön emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.