Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2017
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, röd emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, bjällra, förgyllt silver, turkos emalj, cz, design A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 5 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, röd emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE/KEDJA, silver, snidad nefrit, cz, kedjans längd 46 cm, hängets längd 13 cm.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, gul och vit emalj, blomma, Aksel Holmsen, Sandefjord, diameter 4,5 cm, vikt 9,0 g, emaljskador.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, ljusblå emalj, sjöstjärna diameter 4,5 cm, Ivar T. Holth, Oslo, vikt 8,3 g, emaljskador.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, blomma, diameter 3,2 cm, vikt 8,0 g, nål ej silver.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11,5-12,5 mm, längd 41 cm, lås 14K guld.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, lapis lazuli, svarta kulor, längd 45 cm, lås gulmetall.
HÄNGE, 14K vitguld, B-jade och 2 akvamariner (den ena lite skadad i ett hörn), vikt 6,1 g.
HÄNGE/TYGBAND, 7,5 x 3,8 cm snidad grön och ljusgrå B-jade med drakmotif, tygband 49 cm, ca 18K guldlås och ögla, vikt 72,4 g, rött etui.
HÄNGE, snidad drake i opak rubin (eventuellt behandlad), ögla i 18K guld (lagad), öppningsbar, längd 6 cm, vikt 23,2 g.
HÄNGE, snidad örn i ljusgrön B-jade 5,2 x 3,5 cm, ögla och fäste i 18K guld, vikt 10,4 g.
HÄNGE, 18K guld/10K vitguld, grågrön jade och en boulderopal, öppningsbar ögla, längd 6 cm, vikt 8,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, blå/grå, barocka, längd 4 cm.