Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2017
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, blå/grå, lås och detaljer i silver, längd 46 cm.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TCr(I)/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
12 skedar, silver, samearbete, 1945, Erik Lindbäck, Nederkalix, dekor, total vikt 154,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 6,5 mm, något barocka, lås i strelingsilver, längd 90 cm, vikt 46 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,4 g, något skev skena.
RING, 14K guld/silver, 1 ovalslipad ljusgrön turmalin ca 1,90 ct, 4 gammalslipade och antikslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TC r(I)/SI-P, 1900-talets början, stl 15,25 mm, vikt 3,7 g, ytrepa på krona, nagg och nötta fasetterade kanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW(G)/VVS2-VS1, certifikat Antwerp Diamexpertise 5637, stl 18,5 mm, vikt 2,0 g.