Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2017
RING, 18K guld, rundslipad akvamarin, stl 17 mm, vikt 2,2 g, slitna fasettkanter, nagg.
RING, 18K guld/platina, odlad pärla, 2 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCa/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld/platina, 8 gammalslipade diamanter ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, 3 diamanter skadade.
RING, 18K guld, odlad pärla, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCa/SI, 4 rosenstenar, stl 17 mm, vikr 2,3 g, sned ringskena.
FRANZ HINGELBERG, armband, sterlingsilver, ankar, Danmark, längd 22 cm, vikt 114,2 g.
Visa varaSmycken Armband
Smycken Nål
KRAVATTNÅL, 18K guld, blåa carréslipade safirer och rosenslipade diamanter, längd 6,0 cm, vikt 2,4 g
Ädelstenar Övrigt
PERIDOTER, 16 st, oval och rundslipade, ca 59,17 ctv, 1 med skada, hålighet, några med nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
Smycken Nål
KRAVATTNÅL, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca Cr/P, längd 5,5 cm, vikt 1,0 g.
BROSCH, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, rubin, blå safir, rosensten, längd 4 cm, vikt 3,3 g, färgstenar med nagg vid rondisterna.
KEDJA, 18K guld, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS, manglad pansar, längd 40 cm, vikt 16,5 g.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, rosa emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.