Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2017
HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,04 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 0,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,03 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 0,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 21 briljanter ca 0,20 ctv, längd 49 cm, vikt 11,3 g.
Silver Vas
VAS, silver, signerad Björn Weckström, Helsingfors, Finland 1961, höjd 6,2 cm, vikt 187,6 g, två bucklor. (d).
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, bokstaven R, 68 briljantslipade diamanter ca ca 0,35 ctv, ca TW (G)/VS, längd 44 cm, vikt 6,4 g.
12 KAFFESKEDAR, silver, modell Uppsala, längd 11 cm, ca 1980-tal, vikt ca 156 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, vikt 5,2 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 5,4 g.
DRAKENBERG/ SJÖHLIN, armband och örhängen, silver, smaragd och tanzaniter, stift, 15,5- 16,5 cm.
RING, 18K vitguld, safirer, rubiner, svarta och vita diamanter ca 0,04 ctv, stl 17 mm +, vikt 2,4 g.