Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2017
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, onyx, 6 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS-SI, Italien, höjd ca 1,6 cm, vikt 6,9 g, stift med stopp.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 3,25-7,30 mm, lås i 18K guld, carréslipad blå safir, 14 halvpärlor, längd 53,5 cm.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 1,55-3,04 mm, längd 40 cm, knutet men utan lås.
GRÄDDKANNA, sterlingsilver, hjälmform med uppsvängt handtag, präglad dekor av blommor och löv, otydlig mästarstämpel, London 1784, höjd 13,7 cm, vikt 85,6 g, monogramgravyr, bucklor, lagningar, något sned.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca W/SI, Gustaf Dahlgren, Malmö 1983, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 7-8 mm, offround, tigeröga, längd 123 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8,00-9,00 mm, lås 9K guld, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5 mm, lås i 18K vitguld med rubiner, längd 68 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K guld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 51 cm.
TESIL SAMT BÄGARE, silver, tesil med svenska importstämplar, bägare C G Hallberg, Stockholm 1937, längd ca 13,5 cm vikt 82,3 g.