Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2017
BROSCH, 18K guld/platina, briljantslipad diamant, ca 0,08 ct, (nagg och nneslutning som når ytan), vikt 2,5 g. (troligtvis lagning på brosch).
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, rosa och lila, ametister, längd 200 cm.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g.
ARMBAND, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 6,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,16 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VVS, längd 42 cm, vikt 5,4 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca Cape/P, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.