121 - 140 av 316
1...678...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 20 maj 2017

Klubbad för

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca F(TW)/VS1, nagg i paviljong invid rondist, mindre nagg på kulett, ormlänk, längd 38 cm, vikt 3,9 g.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

RING, 18K guld, 13 briljanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, Huskvarna 1981, vikt 3,6 g.

Utrop: 3 400 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, arbetad yta, graverad dekor, blomdekor i relief, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, längd 5 cm, öppningsbar, med plats för två fotografier, saknar glas, vikt 12,7 g.

4 200 kr

Utrop: 4 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, en diamant är skadad i paviljongen i ett av hörnen, stl 17,75 mm, vikt 13,4 g.

10 200 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,66 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, Per Sköld, Stockholm 1982, vikt 6,9 g.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 13,0 mm, clips, vikt 8,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 1,14 ct, kuddslipad, mindre hålighet på paviljong.

Utrop: 4 500 kr

ALLIANSRING, 14K guld, 9 doserade briljanter ca 0,60 ctv ca W/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 5,3 g, något böjd skena.

Utrop: 3 500 kr

SÅSSKÅLAR, ett par, silver, växtdekor godronnerade, löstagbart fat, Carl Nyström Stockholm 1848, höjd 11 cm, diameter 17 cm, vikt 765,1 g, ena skålen något sned i stammen, mindre bucklor.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

Silver Teservis

TEMUGGAR, 6 ST, silver, insats i glas, graverad dekor, Ryssland omkring 1900, dubbla mästarstämplar troligen Eesti Vabarik och Oreste Kurlukow Moskva, höjd 7,5 cm, 6 skedar medföljer, ett glas saknas.

Utrop: 6 600 kr

SKÅL, silver, niello, invändig förgylld, hänklar, genom bruten dekor, Ryssland 1900-tal höjd 8,5 cm, diameter 13,5 cm, vikt 244,6 g.

Utrop: 1 800 kr

ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct ca Cr/SI (platt slipad), stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, gravyr.

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

4 900 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 1,10 ct, ca TW(G)/P, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.

12 200 kr

Utrop: 13 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 8,5-9 mm, lås i 18K vitguld,odlad pärla, 7 smaragder, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, längd 73 cm.

Utrop: 9 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,25- 8,5 mm, hänge i 18K vitguld med odlad pärla,smaragder, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, va TW/VS, längd 46 cm, vikt 46 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla 9 mm, 7 smaragder, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,9 g

3 700 kr

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct TW(F-G)/VS 2, 9 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 8,3 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr