Avslutad | Klassiska – Lördag 20 maj 2017
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca F(TW)/VS1, nagg i paviljong invid rondist, mindre nagg på kulett, ormlänk, längd 38 cm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, Huskvarna 1981, vikt 3,6 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, arbetad yta, graverad dekor, blomdekor i relief, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, längd 5 cm, öppningsbar, med plats för två fotografier, saknar glas, vikt 12,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, en diamant är skadad i paviljongen i ett av hörnen, stl 17,75 mm, vikt 13,4 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,66 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, Per Sköld, Stockholm 1982, vikt 6,9 g.
ALLIANSRING, 14K guld, 9 doserade briljanter ca 0,60 ctv ca W/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 5,3 g, något böjd skena.
SÅSSKÅLAR, ett par, silver, växtdekor godronnerade, löstagbart fat, Carl Nyström Stockholm 1848, höjd 11 cm, diameter 17 cm, vikt 765,1 g, ena skålen något sned i stammen, mindre bucklor.
Silver Teservis
TEMUGGAR, 6 ST, silver, insats i glas, graverad dekor, Ryssland omkring 1900, dubbla mästarstämplar troligen Eesti Vabarik och Oreste Kurlukow Moskva, höjd 7,5 cm, 6 skedar medföljer, ett glas saknas.
SKÅL, silver, niello, invändig förgylld, hänklar, genom bruten dekor, Ryssland 1900-tal höjd 8,5 cm, diameter 13,5 cm, vikt 244,6 g.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct ca Cr/SI (platt slipad), stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, gravyr.
RING, 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 1,10 ct, ca TW(G)/P, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 8,5-9 mm, lås i 18K vitguld,odlad pärla, 7 smaragder, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, längd 73 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,25- 8,5 mm, hänge i 18K vitguld med odlad pärla,smaragder, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, va TW/VS, längd 46 cm, vikt 46 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla 9 mm, 7 smaragder, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,9 g