Avslutad | Klassiska – Lördag 20 maj 2017
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 5,95 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 4,95-8,45 mm och 2,50 mm, lås i 18K guld, rektangulärt fasetterad smaragd, skadat hörn, 8 diamanter ca 0,30 ctv, 5 rosenstenar, en rosensten saknas, längd 76 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ca 55 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca LB/VS, venezialänk, längd 38 cm, vikt totalt 5,3 g, nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter 2,02 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17+ mm, vikt 4 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, blombukett, olika färgstenar, bla safirer, turmaliner, citriner, akvamariner, (blå safir ca 1,20 ct, 6x4 cm, vikt 18,4 g, etui.
ARMBAND, silver, 55 blå safirer ca 20 ctv, 32 briljanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P1, ett fåtal nagg, längd 17,3 cm, vikt 27,8 g, säkerhetskedja saknas, originaletui.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Cr(J)/SI2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g, mittstenen med natural på rondist, enstaka ytskador på mindre diamanter.
RING, 18K guld, 190 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 4,6 g.
HUGO STRÖMDAHL, alliansring, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,72 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2008, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.
HUGO STRÖMDAHL, alliansring, 18K vitguld, ca 78 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 blå safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, doserade, ca 3,20-7,15 mm, lås i 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir ca 2,50 ct, 14 briljant- och gammalslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 48 cm, 3 diamanter är skadade, safiren har slitna fasettkanter.