101 - 120 av 316
1...567...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 20 maj 2017

Klubbad för

RING, 18K guld, odlad pärla ca 9,40 mm, stl ca 17,75 mm, arbetad yta, vikt 5,1 g.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 5,95 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g.

1 300 kr

Utrop: 950 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 4,95-8,45 mm och 2,50 mm, lås i 18K guld, rektangulärt fasetterad smaragd, skadat hörn, 8 diamanter ca 0,30 ctv, 5 rosenstenar, en rosensten saknas, längd 76 cm.

Utrop: 3 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ca 55 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca LB/VS, venezialänk, längd 38 cm, vikt totalt 5,3 g, nagg.

Utrop: 3 400 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter 2,02 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17+ mm, vikt 4 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, blombukett, olika färgstenar, bla safirer, turmaliner, citriner, akvamariner, (blå safir ca 1,20 ct, 6x4 cm, vikt 18,4 g, etui.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

ARMBAND, silver, 55 blå safirer ca 20 ctv, 32 briljanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P1, ett fåtal nagg, längd 17,3 cm, vikt 27,8 g, säkerhetskedja saknas, originaletui.

6 000 kr

Utrop: 7 200 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Cr(J)/SI2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g, mittstenen med natural på rondist, enstaka ytskador på mindre diamanter.

Utrop: 48 000 kr

RING, 18K guld, 190 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 11 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 4,6 g.

Utrop: 15 000 kr

HUGO STRÖMDAHL, alliansring, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,72 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2008, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, slät rundad form, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 2 900 kr

ARMBAND, 18K guld, ärtlänk, längd 18,8 cm, vikt 14,2 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

HUGO STRÖMDAHL, alliansring, 18K vitguld, ca 78 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 9 900 kr

ASPREY, salt - och pepparkar, silver, höjd 5,3 cm, vikt 119 g.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, 3 blå safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 5 200 kr

SCHALINS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 6 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, doserade, ca 3,20-7,15 mm, lås i 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir ca 2,50 ct, 14 briljant- och gammalslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 48 cm, 3 diamanter är skadade, safiren har slitna fasettkanter.

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, granater, 4 halvpärlor, längd 5 cm, vikt 6,1 g, tennlödningar.

4 500 kr

Utrop: 4 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, E(River)/VS2, laserinskription på rondist IGI 141424008, IGI Diamond Report 141424008, stl 16,25+ mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 68 000 kr