Avslutad | Klassiska – Lördag 20 maj 2017
RING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW(G)/VS, 60 svarta briljantslipade diamanter ca 2,19 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
DIAMANT, 0,39 ct, förseglad, briljantslipad, W(H)/VS2 enligt Gemological Institute of Antwerp (Report # B. 10760).
SKÅL, på fot, silver, möjligen David Andersen, svenska importstämplar 1904, höjd 12 cm, 19,5x17 cm, vikt 445,9 g.
SKÅL, på fot, silver, hänklar, Holland 1900- talets första hälft, höjd 9,5 cm, vikt 220,7 g, vapengravyr.
SKÅL, på fot, silver, hänklar, Holland, Import England London 1896, höjd 11 cm, vikt 211,0 g, bucklor.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 20 vita opaler ca 5 x 4 mm/st, 8 briljanter ca 0,16 ctv, Ca/SI, vikt 10,9 g, stift/clips.
RING, 18K guld, 16 opaler ca 5 x 3 mm, 4 briljanter ca 0,08 ctv, ca Ca/VS-SI stl 17 mm, vikt 7,8 g.
SKÅL, på fot, silver, genom bruten dekor, Carrington & Co, London 1890, höjd 7 cm, vikt 142,2 g, ena foten något sned.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 9,4 mm, 2 rubiner, 52 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stiftclips, avtagbara pärlor, vikt 10,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-Si, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(I)/VS-SI2, stift, vikt 1,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.