Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2017
SIGILL, 18K guld, karneol, initialer, antik, ca 1830, höjd 3,3 cm, vikt 17,5 g, buckla.
ARMBAND, silver, lavacaméer, Silvercarlsson Stockholm 1950, säkerhetskedja, längd, vikt 37 g, 19,5 cm, caméer med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa/SI-P, 16 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca W-TCr/SI, stängbara krokar, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, gula safirer ca 4,14 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g, ett fåtal diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, rosa samt grön turmalin ca 1,83 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,92 ctv, ca TW-W(G-H)/P, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.
BROSCH, 18K guld, tvåfärgat, ros, Stockholm 1944, höjd 8,9 cm, vikt 39,2 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, krokar, höjd 5,7 cm, vikt 9,6 g, en diamant är skadad.
HÄNGE/KEDJA, silver, lukdosa, delvis förgylld, Sverige 1836, längd 42 cm, vikt 10,8 g, buckla.
RING, 18K guld, graverad ametist, tro, hopp och kärlek, äkta färgstenar, antik, stl 19,5 mm, vikt 5,2 g, en sten med spricka.
RING, 18K guld, ljusblå topas med spricka, odlade pärlor, Stockholm 1969, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g.
RING, 18K vitguld, ca 270 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 10-11 mm, stift, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 17,75+ mm, Guldbolaget i Bergkvara, vikt 4 g.
RING, 18K vitguld, navette- samt briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W-TCa/SI, 17,25 mm, vikt 4,6 g.