Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2017
RING, 18K vitguld, kyanit ca 3,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, oval fasetterad granat ca 2,50 ct, 8 rosenstenar, stl 15,5 mm, vikt 5 g.
RING, 18K guld, rosensten, blomdekor i relief på skenans ovansida och på sidan, stl 18,25 mm, vikt 6,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade south sea pärlor ca 9,5-11,7 mm, doserade, kullås i 14K vitguld, längd 45 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 gula safirer ca 4,90 ctv, 2 smaragder ca 1,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Ca/SI-P, stängbara krokar, vikt 5,9 g.
RING, 14K guld, smaragd, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cr/VS, orm, stl 18 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K guld/silver, rund fasetterad peridot ca 2,30 ct, slitna fasettka repor, rosenstenar, stl 15,5 mm, svenska stämplar, vikt 3,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, 2 cabochonslipade ametister, Guldsmedsmästare Erik Ekstam Stockholm 1967, vikt 30,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,68 ctv ca TCr(I)/VS, sliten kulett, vikt 2,1 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,32 ct, ca TW(G)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 3,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 14,7- 14,9 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, W-TCr/SI-P, stift, vikt 12,2 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 17 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv TW/VS, en P, stl 18,75 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 2,08 ct, pärlemor, stl 16,5 mm, vikt 9 g, nagg.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad rubin 1,09 ct, 2 baguett- och 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 17,75 mm, vikt 3,6 g, rubinen med nagg.