Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2017
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct, 44 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 7 gram.
KORS, 18K vitguld, 88 briljantslipade diamanter ca 2,13 ctv, ca TW-TCr/SI-P1, bredd 27 mm, vikt 10,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct ca River(D)/SI2, HRD report med nr 15036611010, 22 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 5 safirer 0,27 ctv, 62 briljanter 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0 mm, 2 rader, lås i 18K guld med 24 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca TW(G)/VS, längd 59 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,9 g, en diamant med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 7,3 g, ena mittstenen med nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,65 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCa/VS, stl 17,75, vikt 4,6 g, en diamant med nagg på kuletten, nagg på smaragden.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,04 ct, ca TCr(I)/VVS, 28 trapets- samt carréslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm vikt 7,4 g.
FJÄRILSRING, 18K vitguld/guld, 430 briljanter ca 4,53 ctv TW-W/SI-P samt bruna SI-P, stl 17 mm, vikt 19,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 11,5 mm, 56 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, vikt 10,2 g.
RING, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 11,9 mm, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 11,1 g.
RING, platina, ovalslipad rubin ca 0,88 ct, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
MEDALJONG/KEDJA, 18K guld, hårgömma, glas, svart emalj, halvpärla, medlajong höjd ca 5 cm, kedja längd ca 52 cm, vikt 15 g, bucklor, en lagning på kedja.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad blå safir 2,02 ct enligt gravyr, 24 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, Thorell guldsmed, Stockholm 1991, vikt 7,5 g, ringskena något skev.