Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2017
ARMBAND, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 4,96 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 25,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,15 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS2, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Lennart magnusson, Göteborg 1986, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, 5 äldre kvadratslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, Sheffield, England 1996, stl 17,25+ mm, vikt 3,9 g, 1 diamant med skadad på paviljongen.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter, ca 0,80 ct ca TW(F)/P1, ca 0,74 ct ca TW(G)/SI1, 1,54 ctv enligt gravyr, stl 17+ mm, vikt 6,6 g, stämplad Hellström & Åhrling, Stockholm, en sten med ytlig inneslutning, förminskningsskena invändigt, storleksändrad.
BESTICKSERVIS, silver, 43 delar, Sachisk, 12 bordsgafflar, bordsskedar, 6 moccaskedar, 12 bordsknivar, 1 serveringskniv, mestadels Mema Lidköping, totalvikt ca 2155 g, knivar med stålblad.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,61 ct, ca TCa-Ca(L-M)/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor 14 mm, 10 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca W/VS, clips, vikt 10 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,45 ct TW/VS, 6 åttkantslipade diamanter W/VVS, enligt gravyr, Ge-Kå Stockholm 1982, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, mittstenen sitter något löst i sin fattning.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 mediumslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/SI, 4 åttkantslipade diamanter 0,04 ctv, stl 17,25 mm+, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamantern 0,45 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1974, stl 18,5 mm, vikt 4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 smaragder ca 1,43 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 7,7 g, smaragder eventuellt polymerbehandlade.
KORS, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,18 ct, 10 baguetteslipade diamanter ca 0,76 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, TW-W/VS-SI, längd 2,6 cm, vikt 5,9 g.
DOSA, silver, 800, invändigt förgylld, oval form, med fack för sked, Wilhelm Binder, Tyskland Schwäbisch Gmünd, omkring 1900, österrikisk importstämpel 1890-1901, längd 6,0 cm, vikt 40,5 g, slitage på förgyllning, bucklor.
SALTKAR, silver, uppsvängda hänklar på rak stam med lotusblomma, upphöjd på trappfot, kontrollstämpel för Jospeh Sosnkowski, Warsawa 1877, senare Polska stämplar, höjd 7,4 cm, vikt 101,3 g, bucklor.
SERVERINGSSKED, silver, fiolskaft, Carl Bojanowski, Ryssland St Petersburg 1867, vikt ca 118 g, monogramgravyr.
MATSKEDAR, 5 st, silver, fiolskaft, bla Grachev Bros, Ryssland St Petersburg 1894, imperisk hovleverantörstämpel, vikt ca 321 g, monogramgravyr.