Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,10 ct, ca Cr/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
COLLIER, kulor i kvarts, snäcka och kulor i gulmetall, längd ca 44 cm, skada i en kvarts kula.
RING, 18K guld, briljanter samt åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 3,2 g.
DOSA, silver, blå guilloche emalj, troligen Tyskland, omkring 1900, längd 3,7 cm, vikt 12,6 g, skada på emalj
DOSA, silver, dosa, formpressad dekor med man till häst, kanter med vinrankor, troligen Tyskland, omkring 1900, längd 3,4 cm, vikt 20,3 g, slitage.
PILLERDOSA, silver, graverad lövdekor, omkring 1900, franska importstämplar, höjd 1,0 cm, vikt 14,4 g.
COLLIER, ametister, odlade sötvattenspärlor, fasetterde onyxkulor, kulor i gul/vitmetall, lås gulmetall, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, färgade blå/grå, längd ca 44 cm, lås sterlingsilver.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, genombruten dekor, firma Kultakeskus, Finland, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K guld, hjärtslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, st 17 mm, vikt 9,5 g, en diamant med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, 2-radigt, lås i 18K vitguld, 7 blå safirer, längd 40 cm.
PÄRLCOLLIER, sannolikt odlade pärlor 1,3-4,1 mm, lås i 18K guld, emalj, 4 halvpärlor längd 56 cm, mindre emaljslkada.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K rodierat guld, 1 prinsess- och 2 baguetteslipade diamant ca 0,26 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.