Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, ca 6,19 mm, något offround vikt 0,8 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor buttonformade, ca 11,44 -11,66 mm, vikt 3,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade boutonformade pärlor, 2 diamanter ca 0,01 ctv, stift, vikt 1,3 g.
WIWEN NILSSON, brevkniv, sterling silver, längd 20 cm, vikt 48,9 g, signerad, gravyr, 1966, (d).
MATSKED, silver, 1802, Erik Holmberg, Lund, vikt 52,6 g, fiolskaft, otydligt prickat monogram möjligen "HF".
DOSA, silver, Petter Adolf Sjöberg, Stockholm 1800, vikt 72,9 g, mycket lagningar, bucklor, gravyr.
DOSA, förgyllt silver, blå emalj, otydlig mästar- och stadsstämpel, 1790, längd 6,7 cm, vikt 53,8 g, slitage på förgyllning, mindre bucklor.
ADOLF ZETHELIUS, dosa, silver, cylindrisk, lock dekorerad med ung man i pastoral miljö spelandes flöjt, Stockholm 1811, höjd 3,5 cm, vikt 64,1 g, bucklor.
SOCKERSTRÖARE, silver, gustaviansk, Sven Magnus Schalin, Västervik 1792, längd 20,5 cm, vikt 56,2 g, hårt slitage på förgyllning, mindre bucklor.
SUPSKED, silver, graverad blomdekor, stämpel AVB, möjligen Tyskland, 17/1800-tal, längd 15,4 cm, 20,9 g. bucklor.
SÅSSKED, silver, gammal fransk, C.P Lampa, Stockholm 1803, längd 19,2 cm, vikt 54,2 g, monogramgravyr.
TUMBLARE, silver, invändigt förgylld, Mikael Hammarberg, Härnösand 1758-1790, vikt 30,1 g, senare infattat mynt Karl XII, 1706, slitage på förgyllning, mindre bucklor.
TUMBLARE, silver, invändigt förgylld, Johan Hammargren, Piteå 1780, höjd ca 3 cm, vikt 29,4 g, gravyr, bucklor, slitage på förgyllning.