181 - 200 av 571
1...91011...29 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, ca 6,19 mm, något offround vikt 0,8 g, stift.

Utrop: 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor buttonformade, ca 11,44 -11,66 mm, vikt 3,5 g, stift.

275 kr

Utrop: 250 kr

COLLIER, kvarts, odlade barocka sötvattenspärlor, längd 44 cm, lås sterlingsilver.

Utrop: 250 kr

ÖRHÄNGEN, gulmetall, droppar av korallimitation, stift.

200 kr

Utrop: 225 kr

DOSA, sterlingsilver, hästmotiv, diameter 25 mm, vikt 15,4 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 6,3 mm, vikt 1,4 g.

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade boutonformade pärlor, 2 diamanter ca 0,01 ctv, stift, vikt 1,3 g.

550 kr

Utrop: 400 kr

WIWEN NILSSON, brevkniv, sterling silver, längd 20 cm, vikt 48,9 g, signerad, gravyr, 1966, (d).

1 200 kr

Utrop: 550 kr

KORS, sterling silver, bredd 60 mm, vikt 41,1 g, C.Hoff.

350 kr

Utrop: 400 kr

MATSKED, silver, 1802, Erik Holmberg, Lund, vikt 52,6 g, fiolskaft, otydligt prickat monogram möjligen "HF".

300 kr

Utrop: 350 kr

DOSA, silver, Petter Adolf Sjöberg, Stockholm 1800, vikt 72,9 g, mycket lagningar, bucklor, gravyr.

325 kr

Utrop: 330 kr

DOSA, förgyllt silver, blå emalj, otydlig mästar- och stadsstämpel, 1790, längd 6,7 cm, vikt 53,8 g, slitage på förgyllning, mindre bucklor.

550 kr

Utrop: 350 kr

ADOLF ZETHELIUS, dosa, silver, cylindrisk, lock dekorerad med ung man i pastoral miljö spelandes flöjt, Stockholm 1811, höjd 3,5 cm, vikt 64,1 g, bucklor.

600 kr

Utrop: 350 kr

SOCKERSTRÖARE, silver, gustaviansk, Sven Magnus Schalin, Västervik 1792, längd 20,5 cm, vikt 56,2 g, hårt slitage på förgyllning, mindre bucklor.

425 kr

Utrop: 500 kr

SUPSKED, silver, graverad blomdekor, stämpel AVB, möjligen Tyskland, 17/1800-tal, längd 15,4 cm, 20,9 g. bucklor.

Utrop: 900 kr

SÅSSKED, silver, gammal fransk, C.P Lampa, Stockholm 1803, längd 19,2 cm, vikt 54,2 g, monogramgravyr.

325 kr

Utrop: 350 kr

TUMBLARE, silver, invändigt förgylld, Mikael Hammarberg, Härnösand 1758-1790, vikt 30,1 g, senare infattat mynt Karl XII, 1706, slitage på förgyllning, mindre bucklor.

1 500 kr

Utrop: 350 kr

TUMBLARE, silver, invändigt förgylld, Johan Hammargren, Piteå 1780, höjd ca 3 cm, vikt 29,4 g, gravyr, bucklor, slitage på förgyllning.

800 kr

Utrop: 700 kr

TUMBLARE, silver, Bergen 1848, höjd 3,6 cm, vikt 20,6 g, mindre bucklor.

400 kr

Utrop: 500 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, Jonas Aspelin dy, Ystad 1808, vikt 18,6 g, gravyr, bucklor.

400 kr

Utrop: 500 kr