Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
RING, 18K rodinerat guld, 25 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, behov av rodinering.
PÄRLÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 2 odlade pärlor med grå ton, ca 8 mm, vikt 2,4 g, etui.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS-SI, längd ca 42,7 cm, vikt 2,8 g.
HUGO STRÖMDAHL, enstensörhängen, 1 par, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(F-G)/ SI, vikt 1,1 g, stift.
RING, 18K guld, 1 gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr/SI, 2 röda paste, stl 17,50 mm, vikt 2,7 g, skador på paste.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 rund cabochonslipad smaragd, rosenslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
LJUSSTAKAR, 1 par, silver,Thorvald Marthinsen, Norge 1900-talets mitt, höjd 7,5 cm, vikt ca 308 g, fyllda.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade sötvattenspärlor, ca 6,6-6,8 mm, längd ca 46 cm, lås silver och ametister.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita, rosa och bruna, längd ca 157 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 7,9-8,3 mm, något offround, längd 43 cm, lås 14K guld.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, 8 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, Örns Juvelateljé Göteborg 1963, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ct, ca TW/VS, 3 åttkantsliapde diamanter 0,03 ctv, vikt 0,5 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, vit emalj, blommor, Danmark, diameter 1,8 cm, stift, vikt 5,7 g.
COLLIER, röda skumkorall kulor, dobbar, passar Ole Lynggaard lås, längd 46,4 cm, vikt 107,9 g.
COLLIER, gula stenar troligen stetatit, 1 silverkula, dobbar, passar Ole Lynggaard lås, längd ca 46 cm, vikt 240 g.