Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3-radig, lås i vitmetall med karneol, längd 44 cm.
RING, 18K vitguld, 9 diamanter enligt gravyr 0,20+0,10 ctv, ca W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
RING, 14K/platina, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCa/SI, rosenslipade diamanter, stl 19,25 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, blå topas, 23 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,5 mm, vikt 6,4 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, 52 åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 20,75 mm, vikt 10,3 g, slitna fattningar
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TCr-Cr/SI, ev syntetiska rubiner, stl 18,5 mm, vikt 2,8 g, nagg.
RING, 18K guld, 1 oval opal med grå bakgrund med grön-lila färgspel ca 19x16 mm, 4 rundslipade rubiner ca 0,30 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca CA-Light Brown/P, vikt 11,3 g, stenar sitter snett i fattningar.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P1, stl 15,5 mm, vikt 8,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 16,5+, vikt 3,4 g, nagg på en sten, behov av rodinering, en synlig lagning.
CARMOSÉRING, 18K guld, 1 krysopras ca 1,60 ct, 13 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, nagg på stenar.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W(H)/P, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, en inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, 1 rundslipad safir ca 0,50 ct, stl 17 mm, vikt 7,5 g, gravyr, nagg och slitage på stenar, safir lös i fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,32 ct, enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/SI, Göterborg 1978, stl 19,75 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, stiliserade äppelblommor, Norge,1900-talets mitt, höjd 2,0 cm, vikt 4,0 g, clips.