Avslutad | Moderna – Lördag 8 april 2017
PER BORUP, pärlcollier, lås i 18K guld / vitguld, dobbar, 4 briljanter ca 0,10 ctv, odlade sötvattenspärlor något offround, längd 48 cm, vikt 47,6 g.
RING, 18K guld,1 briljantslipad diamant 0,70 ct, Cr(J)/VS2, GIA laser inskription 1162124552, halo med 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, med GIA diamond dossier.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct, TW(G)/VS2, HRD certifikat 10003422006, 14 prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, Smyckesverkstaden Leif o Peter Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g, litet nagg på briljanten på kronan invid rondist.
COLLIER, sterling silver, grön cabochonslipad kalcedon, Just Andersen 859, längd ca 39 cm, vikt 44,4 g.
CHOPARD, ring, 18K vitguld, Happy Diamond, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 12,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/VS, längd 1,5 cm, kedja 47 cm, vikt 1,8g.
EFVA ATTLING, ring, Diamond Ring II, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,9 g, etui
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2 rader, 18K, vitguldslås, 5 diamanter ca 0.05 ctv, längd 38 cm
STJÄRNRINGEN, 18K guld, briljantslipad diamant 0,46 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,8 g, etui.
RING, 18K guld, antikslipad blå safir ca 0,75 ctv, 11 gula bestrålade briljantslipade diamanter ca 0,40 ct, ca VS-SI, JBR, stl 16,75 mm, vikt 16,5 g.
RING, 18K guld, rosa korall, 5 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 15,6 g.
ALLIANSRING, 18K. vitguld, vikt 6,4 g 10 briljanter ca 0,40 ct ca W/VS, stl.18,25 mm
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/ 2 skador på rondisten i övrigt små inneslutningar, längd 39,5 cm, vikt 9,1 g.
ALLIANSRING, 18K, vitguld, vikt 6,0 g 10 briljanter ca 0,40 ct ca W/VS, stl. 18,0 mm