Avslutad | Moderna – Lördag 8 april 2017
GEORG JENSEN, ring, Möbius, modell 148, sterlingsilver, design Torun Bülow Hübe, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g, mindre slitage.
GEORG JENSEN, örhängen, modell 409, sterlingsilver, design Torun Bülow Hübe, höjd ca 2,5 cm, vikt 20,5 g, clips.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 5,75 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 19,5 cm, vikt 51,9 g, 3 diamanter med skador.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 65 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 12,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 19x15 mm, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCa/VS, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 44 cm, vikt 14,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south sea pärlor ca 18x14,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS, 36 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stift/clips, vikt 19,2 g.
RING, 18K guld, ca 150 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H) /VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 10,4 g.
RING, 18K vitguld, 9 smaragder ca 1,80 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca stl 17,5 mm, vikt 10,1 g.
COLLIER, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 39 cm, vikt 5,7 g.
TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Päron, sterlingsilver, Kultakeskus, Finland 1975, längd 11,5 cm, vikt 9,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Nature 1, 18K svart rodinerat vitguld, design Charlotte Lynggaard, stl 15,50 mm, vikt 1,9 g, etui, ytterkartong.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 prinsesslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 5,3 g
OLLE OHLSSON, skål/tumblare, no 9, sterlingsilver, klotfomrad, hammard yta med driven dekor av stiliserat ansikte föreställande en vindpust, signerad, svensk importstämpel, höjd ca 7,0 cm, diameter ca 6,0 cm, vikt 150,6 g. (d)