Avslutad | Moderna – Lördag 8 april 2017
GEORG JENSEN, ring, nr 46A, sterlingsilver, hematit, Harald Nielsen, stl 15,5 mm, vikt 13 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr/VS-SI, design Stigbert, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g.
Visa varaSmycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ENGELBERT, collier, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W/VS, Stockholm 1995, längd 51 cm, vikt 60,1 g, originaletui.
BVLGARI örhängen, 18K guld, onyx, Bvlgari Bvlgari, italienska stämplar, vikt 6,6 g, stift, originaletui .
ARMBAND, 18K guld, 37 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W/SI-P, säkerhetskedja, längd 19,5 cm, vikt 18,3 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 357, sterlingsilver, IBE Dahlquist, 1970-tal, 3,7 x 3,5 cm, vikt 11,2 g.
SCHALIN, ring, Rhen, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g, gravyr.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, sterlingsilver, Finland 1997, längd 6,2 cm, vikt 10,9 g, stift.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, sterlingsilver, Finland 1998, höjd 3,1 cm, vikt 10,7 g, stift.
RING, 18K vitguld, odlad pärla 9 mm, 58 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, silver, 2 rosa-bruna stalaktiter, ca 98 rosa rundslipade safirer ca 0,50 ctv, höjd ca 4,0 cm, vikt 18,7 g, krokar, orgianletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, gul agat, 28 briljanter ca 0,15 ctv, stängbara krokar, vikt 14,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 akvmariner ca 7,20 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver Torun Bülow-Hübe, nr 298, 4 odlade pärlor, 1970-tal, stift, vikt 10,2 g, limrester, ask.
RING, 18K guld, 1 kvadratslipad bergkristall, Lindqvist & Timbert, Stockholm, 1950, stl 17,00 mm, vikt 7,7g, bergkristall nagg och skada på fasetterade kanter.