Avslutad | Moderna – Lördag 8 april 2017
HÄNGE, 18K rodierat guld, hjärta, 35 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 3,5x2,6 cm, vikt 10,6 g, en diamant med mindre skada på paviljongen, i behov av omrodinering.
CROWS NEST, armring, öppningsbar, 18K guld, 10 droppslipade tsavorit granater, inner diameter ca 6 cm, vikt 39,7 g,mindre ytrepor, originaletui, äkthetsbevis.
GEORG JENSEN, ring, 18K vitguld, Fusion, briljantslipade diamanter, design Nina Koppel, stl 50 (16,5), vikt 4,8 g, etui, ytterkartong.
DIAMANT, smaragdslipad, 2,01 ct, TW(F)/SI1, GIA diamond grading report 7221692451.
BOUCHERON, collier, 18K guld, hjärtslipad diamant 2,01 ct, River(D)/VS1, GIA Diamond Dossier 11019898, 18 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW/VS, 13 rosa briljanter ca 0,39 ctv, 1 briolettslipad diamant ca 0,15 ct, längd 41 cm, vikt 12,2 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Rustik,18K vitguld/guld, arbetad yta, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TW/VS, diameter ca 25 mm, vikt 16,5 g, för 1-2 rader, 1 RAD med skumkorall ca 15,80 mm, längd 45 cm, dobbar samt 1 RAD med natursten ca 10,20 mm, längd 42 cm, trätt på stålvajer, dobbar, skadat etui, tygpåse.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 15 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, färgbehandlade blå, stl 17 mm, vikt 2,9 g, USA.
FALCINELLI, 18K guld, citrin ca 35 ct, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, Italien, vikt 26 g, längd 8,3 cm.
BENGT LILJEDAHL, brosch, sterlingsilver, rutilkvarts, Stockholm 1968, 5 x 4,3 cm, vikt 20,6 g.
COLLIER, ARMBAND, BROSCH och ÖRHÄNGEN, silver, Aage Weimar, Danmark 1940-tal, längd 50 cm samt 18 cm, skruvmekanism, vikt 138 g totalt.
BORGILA, armband, sterlingsilver, Stockholm 1945, längd 19,5 cm, 33 g, ej originallås.
BROSCH, 14K roséguld, fältspat, Reijo Astikainen, Helsingfors 1963, längd 4 cm, vikt 10,3 g.
COLLIER, 14K guld, äkta färgstena bla ametist, topas, granat, peridot, längd 74 cm, vikt 10,5 g, några stenar med nagg.
HÄNGE/KEDJA, silver, citrin, Forsman & Gardfors Umeå 1972, längd 60 cm, vikt 43 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 gula diamanter i olika slipningar 2,63 ctv enl gravyr, ca VS-SI, 88 briljanter 0,67 ctv enl gravyr, ca TW-W/VS-SI, längd 4 cm, vikt 6,1 g.